Spacer historyczny po Limanowej
Okazją do spotkania była 80. rocznica likwidacji getta i zagłady limanowskiej społeczności żydowskiej i to właśnie „Ludność żydowska w Limanowej” była tematem spotkania.
Spacer rozpoczął się na rynku, gdzie Pan Wojtas przybliżył uczniom nie tylko historię ludności żydowskiej w Limanowej, ale również początki miasta od nadania aktu lokacyjnego przez króla Zygmunta Augusta. Potem uczestnicy spotkania przeszli pod główną siedzibę Banku Spółdzielczego, gdzie wiele lat temu znajdowały się dwie żydowskie kamienice, a w nich sklepy.
Następnie wszyscy udali się pod pomnik upamiętniający Żydów mieszkających przed wojną w Limanowej.
W tym miejscu pan Karol Wojtas opowiadał o sytuacji Żydów w Limanowej w czasie II wojny światowej. Kolejno opowiedział o utworzeniu getta w którym zgromadzono Żydów nie tylko z Limanowej, ale i okolicznych wsi, o masowych egzekucjach (min. przy murze na ul. Kilińskiego, czy w Starej Wsi ), a potem likwidacji getta i przeniesieniu Żydów do getta w Nowym Sączu, i ostatecznym ich straceniu w obozie zagłady w Bełżcu.
Ostatnim punktem spaceru miała być wizyta na cmentarzu Żydowskim. Niestety pogoda nie pozwoliła na kontynuowanie spaceru.
Dziękujemy panu Karolowi Wojtasowi za przybliżenie uczniom w ciekawy sposób historii społeczności żydowskiej w Limanowej
A wszystkim uczestnikom za wytrwałość mimo deszczu …